HUKUK BÜLTENİ

TÜRK HUKUK SİSTEMİNDE BİR İLK…

ESKİDEN İŞVERENLER, SIK SIK TAŞERON DEĞİŞTİREREK TOPLU SÖZLEŞMEYİ ETKİSİZ HALE GETİREBİLİYORDU…

BELEDİYE-İŞ’İN MÜCADELELESİ, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TAŞERON OYUNUNU BOZDU…

ALINAN KARARLA İŞVEREN DEĞİŞSE BİLE, ARTIK TOPLU SÖZLEŞME DEVAM EDECEK…

 

İster kamu, isterse özel sektör olsun işverenlerin en sevdiği işçi çalıştırma yöntemi hakkın hukukun, sendikal örgütlenmenin olmadığı taşeron sistemi.

Üç yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi de en temel belediyecilik hizmeti olan itfaiye hizmetlerini bir maliyet unsuru olarak görüp kendi şirketi BİMTAŞ A.Ş. üzerinden taşeronlaştırmaya gitti. BİMTAŞ A.Ş. işçileri ise Anayasal haklarını kullanarak sendikamız Belediye-İş’te örgütlenmeye karar verdiler. İtfaiye işçilerinin sendikamızda örgütlenmesini engellemek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BiMTAŞ AŞ. işçilerinin iş akitlerini fesih ederek, ihaleyle işi 'Deniz Feneri' yolsuzluğu ile adı duyulan Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile kanalın yönetim kurulu üyeleri İsmail Karahan’ın şirketi “Lapis-Makro İş Ortaklığı”na verdi.

Belediye-İş’in “Lapis-Makro İş Ortaklığı”nda da örgütlenmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir kez daha devreye girip bu kez işi yeni taşeron “Akis İdeal İş Ortaklığı”na verdi. BELEDİYE-İŞ’İN MÜCADELELESİ, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TAŞERON OYUNUNU BOZDU… İşverenin hukuk tanımaz tavrına karşı sendikamız Belediye-İş, toplu iş sözleşmesi yapmak için 28.08.2012 tarihinde Yüksek Hakem Kuruluna başvurdu. Yüksek Hakem Kurulu; asıl işverenin, işçinin ve işyerinin değişmediğini, eski taşeron “Lapis-Makro İş Ortaklığı” işçilerinin, hem de yeni taşeron “Akis İdeal İş Ortaklığı” işçilerinin aynı koşullarda çalıştığını, sevk ve idarenin tamamen itfaiye yetkililerinde olduğunu tespit ederek Toplu sözleşmenin yapılmasına karar verdi.

TÜRK HUKUK SİSTEMİNDE BİR İLK… Aynı sözleşmede, eski ve yeni taşeron, toplu sözleşmenin tarafı olarak kabul edilerek, toplu iş sözleşmesi yüksek hakem kurulundan yapıldı… Yüksek Hakem Kurulu Başkanlığı tarafından 14.11.2012 tarihinde onaylanan ve 15.04.2010 - 14.04.2013 tarihleri arasında üç yılı kapsayan toplu sözleşme ile bir ilke imza atıldı. Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmenin tarafları olarak, hem eski taşeron “Lapis-Makro İş Ortaklığı”nı hem de yeni taşeron “Akis İdeal İş Ortaklığı”nı muhatap olarak gösterdi. Yüksek Hakem Kurulu tarafından imzalanan toplu sözleşme ile hem eski taşeron “Lapis-Makro İş Ortaklığı” hem de yeni taşeron “Akis İdeal İş Ortaklığı” imzaladıkları tarihler itibariyle toplu sözleşmenin tarafı oldular.

Bu karar TÜRK HUKUK SİSTEMİNDE BİR İLK’tir. Yüksek Hakem Kurulu tarafından imzalanan bu sözleşme ile Belediye-İş üyesi olan veya dayanışma aidatı ödeyerek sözleşmenin tarafı olan İstanbul Büyükşehir belediyesinde çalışan taşeron itfaiye işçileri, 15.04.2010 -14.04.2013 tarihleri arasında üye oldukları tarih itibariyle toplu sözleşmeden yararlanacaklar. Saygılarımızla. Belediye-İş Sendikası